Aktualności

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU to okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie bezpiecznego korzystania z sieci. Jest to czas, kiedy powinniśmy przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa online i podkreślić, jak ważne jest zachowanie kultury i szacunku w wirtualnym świecie.

      W tym roku również przyłączyliśmy się do akcji DBI i w tym celu przeprowadzone zostały profesjonalne zajęcia informatyczne dla klas starszych, uczniowie przygotowali plakaty tematyczne.

      Klasy 1-3 w dniu dzisiejszym uczestniczyły w mini warsztatach podczas których poznali podstawowe zasady korzystania z Internetu, rozwiązali quiz oraz rozszyfrowali ukrytą wiadomość.

     • Dzień Babci i Dziadka

     • Dziś moim Babciom i Dziadkom życzenia złożę,w wiązanki kwiatów serduszko włożę,i wiem, że bardzo będą się cieszyć,kiedy zobaczą, że do nich śpieszę.Moi Dziadkowie i Babcie są najlepsi na świecie,wszystkim Wam powiem, bo Wy nie wiecie.Ja wszystkie moje Babcie i Dziadków kocham,ściskam za szyję,niech będą zdrowi i sto lat żyją!06.02 uczniowie klas 1-3 gościli w szkole swoje babcie i swoich dziadków, by z okazji ich święta złożyć życzenia. Piosenki, wiersze, taniec, jasełka ... w ten sposób wyrazili miłość i wdzięczność tym, którzy stanowią ważną część ich życia. Występy uczniów dostarczyły licznie przybyłym dziadkom wielu wzruszeń.

     • Dzień Babci i Dziadka

     • W piątek nasze przedszkolaki pełne radości powitały swoje Babcie i Dziadków . Wzruszający program artystyczny obfitujący w piosenki, tańce i wiersze skradł serca seniorów. Dzieci wręczyły też samodzielnie wykonane upominki. Dziękujemy Dziadkom za przybycie i wspólne świętowanie tej pięknej uroczystości.

     • Ostatnie pożegnanie śp. Zdzisława Wasylika

     • We wtorek, 30 stycznia 2023 r. w naszym kościele parafialnym pożegnaliśmy założyciela Szkoły Podstawowej w Rogach, długoletniego nauczyciela i kierownika. Radnego Rady Miejskiej w Niemodlinie kilku kadencji, wieloletniego prezesa OSP w Rogach, pana Zdzisława Wasylika.


      W tej smutnej ceremonii udział wzięła Rodzina, społeczność naszej szkoły, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi i absolwenci.

      Przy trumnie ostatnie pożegnanie złożyły poczty sztandarowe ze szkoły w Rogach, OSP w Rogach i Krasnej Górze.

      Słowa pożegnania wypowiedziała burmistrz Niemodlina p. Dorota Koncewicz, oraz p. Kazimierz Górski radny powiatu opolskiego.

      Ostatnie pożegnanie i krótki biogram wygłosiła p. Jolanta Włoch – emerytowana dyrektorka i długoletni nauczyciel, następczyni p. Zdziasława Wasylika.

      Druhowie OSP uczcili zmarłego Prezesa poprzez odprowadzenie trumny samochodami bojowymi na cmentarz oraz włączenie syreny alarmowej.

       

     • Pożegnanie Ś.P. Zdzisława Wasylika

     • ​​​​​​Ostatnie pożegnanie …

             

      "Bóg widzi śmierć inaczej niż my, my widzimy ją jako ciemny mur, Bóg jako bramę..." Strata bliskiej osoby boli zawsze. Nawet gdy wierzymy, że śmierć nie jest końcem to  osobista tragedia przypomina nam, że życie to tylko chwila, która szybko i bezpowrotnie przemija. Ci, którzy odeszli, pozostawiają po sobie pustkę, którą staramy się wypełnić wspomnieniami, bo… przez całe życie człowieka, czas przemawia do niego w przeróżnych językach: w języku wiary,  doświadczenia, historii i wspomnień. … dziś właśnie nadszedł czas wspomnień... bowiem spotykamy się by towarzyszyć w ostatniej drodze człowiekowi wielkiego serca, wspaniałemu nauczycielowi, założycielowi Szkoły Podstawowej w Rogach, społecznikowi  i wychowawcy wielu pokoleń. Radnemu Rady Miejskiej w Niemodlinie kilku kadencji, wieloletniemu prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogach, członkowi Gminnego Zarządu OSP w Niemodlinie, animatorowi kultury, reżyserowi wielu sztuk teatralnych.   

      Towarzyszymy Człowiekowi, który w każdym momencie swojego dorosłego życia starał się służyć innym i budować aktywne społeczeństwo, człowiekowi wielkiego serca i niezwykłej skromności, Naszemu Przyjacielowi.

       

      Zdzisław Wasylik urodził się w 1937 roku w Czartkowie w województwie tarnopolskim. Rodzice Maria i Michał Wasylikowie wychowywali sześciu synów. W okresie wojny jak w wielu rodzinach - było im ciężko. Po wojnie cała rodzina przyjechała na ziemie odzyskane. Przez rok mieszkali w Opolu. We wspomnieniach utrwalonych w swoich zapiskach Zdzisław Wasylik często podkreślał, że w tamtych czasach brakowało wszystkiego, a szczególnie żywności i nie było łatwo radzić sobie z problemami dnia codziennego.

      Jak mówił - praktycznie rodzinę utrzymywał najstarszy brat Kazimierz, który w czasie wojny pracował na kolei, a po ukończeniu kursów pedagogicznych tuż po wojnie otrzymał posadę kierownika szkoły podstawowej w Malerzowicach i tam ściągnął całą rodzinę.  Kiedy brat Kazimierz zdał egzaminy na Uniwersytet Jagieloński w Krakowie, kolejni bracia zajmowali jego miejsce i  podejmowali pracę jako nauczyciele w Malerzowicah… jak mówił … „ wtedy stwierdziłem, że wystarczy tych nauczycieli w rodzinie i  po zdaniu matury w 1956 roku próbowałem się dostać na architekturę”.  

      Marzenia o studiach architektonicznych nie powiodły się, bo Opatrzność Boża miała swój, inny plan na życie. W zaistniałej sytuacji Zdzisław Wasylik podejmuje pracę w szkole podstawowej w Tułowicach jednocześnie uzupełniając wykształcenie pedagogiczne.

      Po ukończeniu studium pedagogicznego - już z żoną Marią -w dalszym ciągu mieszka            i pracuje w Tułowicach oraz na pól etatu w niemodlińskim liceum. W 1962 roku ówczesny inspektor oświaty zaproponował Zdzisławowi Wasylikowi stanowisko kierownika szkoły w Rogach. Na rok.  Miał tylko zagościć w Rogach na krótką chwilę, a związał się tak głęboko z mieszkańcami, że pozostał tutaj do swojej śmierci.

      1września 1962 roku rozpoczyna działalność siedmioklasowa szkoła podstawowa w Rogach. Założycielem i pierwszym kierownikiem szkoły zostaje Zdzisław Wasylik. Już w  1964 rozpoczyna budowę boisk sportowych wokół szkoły, w tym też czasie dzięki jego inicjatywie po raz pierwszy zabłysło światło uliczne w Rogach.  W 1970 roku  buduje wraz z mieszkańcami świetlicę wiejską , potem w 1998 przekształca ją na salę sportową. Przez kilka lat wydaje bezpłatny informator wiejski „Nasza Gazetka”, na bieżąco przekazując mieszkańcom ważne wydarzenia z życia okolicznych wsi.

       Kierownikiem szkoły w Rogach jest do 1972 roku. W tym też roku zostaje powołany na stanowisko gminnego dyrektora szkół z siedzibą ówczesnej gminy w Graczach. Po dwóch latach w 1974 roku podejmuje pracę w ówczesnym powiatowym inspektoracie oświaty w Niemodlinie gdzie pracuje do roku 1996 jako inspektor i kierownik wydziału.

       Po przejściu na emeryturę, wrócił do swojej ukochanej szkoły w Rogach, w której pracował w niepełnym wymiarze godzin do roku 2000. Przez cały ten czas realizuje swoją pasję do sztuki…. maluje obrazy, prowadzi grupę teatralną, reżyseruje przedstawienia. Tak naprawdę nigdy nie odszedł na emeryturę. Cały czas realizował się jako społecznik, aktywista.  Wspierał mieszkańców w różnych sprawach urzędowych, jednoczył środowisko. Jako radny Rady Miejskiej w Niemodlinie podejmował wiele inicjatyw.

      W czasie upływających lat - nieustannie przybliżał kulturę, zachęcając kolejne pokolenia do uczestniczenia w niej. Wprowadzał młodych w świat,… wskazywał drogę …, uczył, że małe wiejskie miejscowości wcale nas nie ograniczają – był naszym przewodnikiem. Jednoczył pokolenia.  - 

      Zawsze życzliwy, serdeczny i otwarty, zjednywał ludzi swoją postawą. Starał się udzielać pomocy i wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebowali będąc przy tym bardzo dyskretnym. Szanował swoich uczniów, absolwentów, był o nich zatroskany. Szczycił się ich osiągnięciami, śledził losy, obserwował  awanse, kariery i zawsze z dumą się o nich wyrażał.

      Z perspektywy minionego czasu możemy powiedzieć, że mieliśmy to szczęście spotkać na swojej drodze niezwykłego człowieka… - intelektualistę, społecznika, nauczyciela życia, wychowawcę pokoleń. Człowieka, który całe życie zawodowe spędził wśród naszej małej Rogowskiej społeczności.

           Panie Zdzisławie, dzisiaj w Twojej ostatniej drodze jesteśmy z Tobą – towarzyszy Ci cała społeczność szkoły, cała społeczność środowiska w którym spędziłeś życie, Twoi absolwenci, których przez lata pracy tak wielu wykształciłeś. Wszyscy Ci, którym byłeś bliski – Twoi Przyjaciele, Sąsiedzi  i Znajomi.    

      Przyszliśmy tutaj z potrzeby serca, podziękować Ci za Twoje dobro i piękno! Dziękujemy Ci za to, że byłeś z nami, dziękujemy za Twoje zawsze pogodne usposobienie, za życzliwość wobec wszystkich.   A  zgromadzona tutaj brać strażacka ze smutkiem żegna swojego druha, dziękując za wszystko co dla niej zrobiłeś.

      Dzisiaj pochylają Ci się sztandary na znak uznania i szacunku. Niech ta ziemia niemodlińska i rogowska, której zawsze służyłeś-  lekką Ci będzie.

      Teraz, gdy Twoja ziemska pielgrzymka dobiegła końca, pochylamy głowy. I choć żegnamy Cię ze smutkiem, to jednak przyświeca nam chrześcijańska nadzieja, że dobry      i miłosierny Bóg, u którego dobre czyny idą za człowiekiem, otworzy Ci bramy raju.

      Spoczywaj w pokoju!

     • Wyjazd do warsztatu samochodowego

     • 29.01.2024 r. w ramach zajęć z Doradztwa Zawodowego uczniowie klas 7-8 odwiedzili warsztat samochodowy Auto-Mag w Kopicach. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z podstawami założenia i prowadzenia warsztatu samochodowego. Mieli, także okazję zobaczyć jak wygląda praca mechanika samochodowego. ABC przedsiębiorczości zakończyło wspólne ognisko z ciepłą kiełbaską i herbatą.

     • Zmieniamy się

     • Ferie to nie tylko czas złapania oddechu przed kolejnym semestrem, ale także odpowiedni moment, kiedy w szkole możemy wykonać małe i duże remonty .🪛🧰🪜🧹

      Przez dwa tygodnie na terenie szkoły, dużooo się działo.

      📌 Wymiana stolarki okiennej w pracowni przyrodniczej oraz szatni

      📌 W sekretariacie odświeżono ściany, wymieniono szafę biurową oraz wykładzinę podłogową. ( Nasza załoga 😊👌pani Gabrysi, pani Wiolettcie, pani Wandzi, pani Agnieszce, panu Ryszardowi)

      📌 Na sali gimnastycznej zostało wymienione oświetlenie na lżejsze, nowocześniejsze, a przede wszystkim energooszczędne .

      💡Nowe lampy zakupiła firma TECHMOT Opole Doradca Techmot.

      💡 Zwyżkę do montażu lamp użyczył Marcin Madziała

      💡Montaż lamp firma EL-BAU Łukasz Piekut.

      BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC I PRACĘ NA RZECZ NASZEJ SZKOŁY 👏.

     • Zabawa karnawałowa

     • Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki nasi uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się 13 stycznia, a została zorganizowana przez Radę Rodziców.

      W trakcie trwania zabawy naszym uczniom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle - zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi światełkami, zachęcała do szalonej zabawy

      W szkole zaroiło się od Spidermanów, policjantów, kowbojów. Były również wróżki, księżniczki, aniołki, motyle, różne inne stwory i dziwadła.

      Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. Podczas zabawy karnawałowej, rodzice prowadził kącik ze słodkim poczęstunkiem, w którym spragnieni i głodni uczniowie mogli nabrać sił na następne zabawy prowadzone przez panie animatorki. Na koniec zabawy uczniowie zostali poczęstowani przepyszna pizzą.

      A teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki. Ferie trwać będą od 15 stycznia do 29 grudnia.

       

     • Warsztaty mydełkowe

     • W naszej szkole odbyły się dzisiaj warsztaty mydełkowe. Zostały one przeprowadzone przez dwie przemiłe panie Kasię i Justynę z „ Figielka”. W zajęciach uczestniczyły nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-5. Pod czujnym okiem pań powstały przepiękne i pachnące mydełka.

     • You’re great:)

     • Dziś na zajęciach angielskiego w klasie III tworzyliśmy projekt o sławnych osobach. Z racji omawianych obecnie zagadnień związanych z wyglądem zewnętrznym wykorzystaliśmy te materiały w ramach powtórki słownictwa. Każdy uczeń przyniósł obrazek swojego idola, a następnie razem tworzyliśmy projekt opisując dane postaci. Dzieciaki spisały się na medal i powstała super praca dzięki której wiedza została lepiej przyswojona .You’re great:)

     • Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

     • Przed nami ferie - czas wypoczynku i zimowych zabaw. W tym czasie pamiętajmy, także o swoim bezpieczeństwie. A o tych szczególnych i ważnych zasadach bezpieczeństwa, w czasie ferii zimowych przypomniał naszym najmłodszym uczniom nasz dzielnicowy, którego gościliśmy w środę w naszej szkole. Życzymy wszystkim udanych ferii.

       

     • Zajęcia z języka angielskiego w klasie 1 i 2

     • W środę tj.03.01 dodatkowych zajęciach z języka angielskiego omawialiśmy zimowy ubiór.Poznaliśmy nowe słownictwo związane z ubiorem. Oprócz standardowych flashcards oraz zabaw, w celu lepszego utrwalenia oraz zapamiętania nowo poznanego słownictwa , wykorzystane zostały realne przedmioty.Zadaniem dzieci było ubranie Miśka w odpowiednie części garderoby słuchając poleceń w języku angielskim.Dzieciaki były zachwycone :)Dzięki ich pomocy, nasz miś mógł spokojnie spędzić piękny czas na zewnątrz nie zważając na panującą temperaturę:)It was cool.❤️

     • Warsztaty kulinarne

     • Wczoraj tj 02.01 odbyły się warsztaty kulinarne dla klas 1-5 przeprowadzone w w ramach projektu "Program dla szkół", który ma za zadanie promować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci szkolnych. Nasi uczniowie pod okiem pani dietetyk klinicznej dowiedziały się jak prawidłowo powinna wyglądać dieta, co powinna zawierać, a czego nie. Nie zabrakło tez zajęć praktycznych. Na koniec zajęć każda klasa uczestnicząca w warsztatach dostała materiały niezbędne do założenia ogródka klasowego.

     • Wigilia w przedszkolu

     • Nasze przedszkolaki zasiadły dzisiaj do Wigilii 🌟🎍🎄. Zadbaliśmy o podtrzymanie tradycji, dlatego nie zabrakło sianka i dodatkowego miejsca przy stole. Przy choince łamaliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. Nie zabrakło również gwiazdkowego prezentu😉.
     • Wigilia klasy 3

     • 22 grudnia - ostatni dzień nauki przed świętami był dla uczniów z klasy 3 wyjątkowy. Nasza sala lekcyjna poddała się magii Świąt Bożego Narodzenia.

      Już od rana słychać było kolędy. Uczniowie pod opieką wychowawczyni zadbali o świąteczny wystrój sali lekcyjnej. Piękna choinka, świąteczne wypieki i bożonarodzeniowe dekoracje wprowadziły wszystkich w cudowny przedświąteczny nastrój.

      W klasie pojawił się wigilijny stół nakryty obrusem. Opłatek, życzenia, gwiazdkowe prezenty, wspólne śpiewanie kolęd oraz poczęstunek stworzyły świąteczno – noworoczne klimaty.

      Uczniowie na pamiątkę spotkania zrobili świąteczne lampiony.

      Wigilia klasowa to podniosłe i wzruszające spotkanie, które na długo zostanie w pamięci uczniów i ich wychowawczyni.